Yeni Cevap 
 
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
E-Ticaret Seo
Yazar Mesaj
duzgun Çevrimdışı
Hizmetinizde
*******

Mesajlar: 2,322
Katılım: Jul 2008
Rep Puanı: 17
Mesaj: #1
E-Ticaret Seo
E-ticaret sitelerinde seo nun önemi büyüktür. Arama motorlarında üst sıralarda olmak reklam avantajı elde etmeyi sağlamakla birlikte tanıtım harcamalarınızıda düşürecektir.

Bununla birlikte Seo aslında sadece ve anlaşılır şekilde verinin sunumudur. Seo kuralları ise arama motorlarının içeriği daha kolay anlabilmeleri ve değerlendirmeleri için uyulması gereken kurallardır.

Her site sahibinin öncelikle Google Webmaster Aracına sitesini ekleyip takip etmesi gerekmektedir. Google webmaster arayüzünde önerilere dikkat ederek var olan hatalara karşı önlemini alması gerekir.

site:example.com şeklinde google araması yaptığında sitesiyle ilgili gelen arama sonuçlarını anlaşılır biçimde okuyabilmelidir. Başlık ve açıklama bölümleri anlaşılır olmalıdır. Metatagları ürün adı ve ürün açıklması olacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Robots.txt dosyası gereksiz sayfaları yada sayfa parametrelerini dikkate almayacak biçimde hazırlanmalıdır. Eğer sitenize başka siteden bir bağlantı varsa sitenizdede artık o içerik yoksa robots.txt ile bu bağlantıyı engellemek gerekir.

Url satırı çok uzun olmayacak biçimde bağlı olduğu son kategori adı ve ürün adından oluşan url seo kullanılmalıdır. Ürün adının sonuna p,t,c gibi -c-12.html , p-23.html ekleri yazılarak url yi yorumlamak daha hızlı hale getirilmelidir. Ayrıca ürünün adını değiştirdiğinizde eski link örneğin urun-adi-p.12.html şekşeklindeyse ve değiştiğinde yeni-urun-adi-p.12.html şeklinde olmuşsa p-12.html den ürünün adresi tekrar oluşturulup gelinen adresle karşılaştırılmalı ve adı değişmiş ise kullanıcının browserinde redirect yapılmalıdır. Bu sayede ürün adının değiştiğini arama motorlarıda anlar ve geçersiz url yada aynı sayfadan birçok varmış gibi değerlendirme yapamazlar.

Kod:
http://www.duzgun.com/e-ticaret-entegrasyon-urunleri/webpos-pro-v1-t-1379.html
ve
Kod:
http://www.duzgun.com/e-ticaret-entegrasyon-test/test-v1-t-1379.html


Örneğimizde her iki url ye de tıklandığında hatalı url den doğru şekilde yazılmış olan url ye yönlendirme olacaktır. URL seo sunun doğru şekilde kullanılması bu şekilde olmaktadır.

E-ticaret sitelerinde domain olarak com,org vs gibi global isimlerin kullanılması geographical target(coğrafi hedef) belirlemede daha geniş imkan sunmasıyla daha önemlidir.

Eğer global isimde bir e-ticaret sitesine sahipseniz ve tek bir ülke dışında bir çok ülkeye yönelik hüzmetleriniz varsa
Kod:
google.az
google.ie
google.it
google.kg
google.nl
google.pl
google.se
google.ca
gibi coğrafi bölgelerde arama sonucu üretenmesini sağlaması için sitenize
alt domain yada alt dizin olarak ülke domain kodlarını yazarak o bölümlerin o ülkelerle googlenin ilişkilendirmesini sağlayabilirsiniz.
Kod:
www.example.com/tr
www.example.com/ca
veya
tr.example.com
ca.example.com

Sitemap ınızın dinamik olması tavsiye edilmektedir. Sitemap ınızda kıdem yüzdesi ve değişim zamanı gerekçi olarak hesaplanmış olmalıdır.

Bu kategorideki diğer ürünler yada bu konuyla ilişkili diğer konular gibi sayfalar arasında bağlantı sağlayan gösterimlerde seo açısından çok önemlidir.

Ayrıca H1 etiketi kullanarak ürün adları gösterilmelidir.

Sitenizde içerik sunumunu hatasız ve anlaşılır biçimde yapıp görsel olarakta müşterinizin yada ziyaretçinizin zihnini karıştırmayacak şekilde sitenizi tasarlamanız gerekir.

Bu konuda açık kaynak kod e-ticaret sistemlerinin seo konusunda da geride kalmamaları için özverili biçimde çalışmalarımızı yürüteceğiz.

Aklınıza takılan soruları bu bölümde sorabilirsiniz ve bilgi isteyebilirsiniz.
23-02-2011 02:21
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
duzgun Çevrimdışı
Hizmetinizde
*******

Mesajlar: 2,322
Katılım: Jul 2008
Rep Puanı: 17
Mesaj: #2
RE: E-Ticaret Seo
Sevgili arkadaşlar, Seo da en başarılı altyapı şu an WordPress denilebilir. Duzgun.com da WordPress bölümüde açtık ve WordPress geliştirici olunabilmesi için gerekli mimari eğitimlerine de hızlı bir şekilde başlayacağız. Wordpress de kullanılan seo tekniklerini de dikkatlice inceleyip destek verdiğimiz opencart, oscommerce ve destek vereceğimiz e-ticaret altyapılarına uygun seo modülleri de hazırlayacağız. Webmaster arkadaşlarımızla biraraya geldiğimizde öğrenilenecek çok şey olmasına karşın hergün yenileri ekleniyor sohbetleri etmekteyiz. Sizlerde bu konuda bu şekilde düşünüyorsunuzdur. Fakat aslında birindeki teknik diğeri için bir hazine değerinde olabileceğini aklınızdan çıkarmayın. O nedenle yeniliklere ön yargılı yaklaşmayın. Sistemlere saplantı yapmayın. Sistem iyi kötü tartışmasıda yapmayın. Bilgiye önem ve değer verin. Yüce yaratanın izniyle bilgi sizi özgür kılacak yegane araçtır. Her türlü değişimin anahtarıdır. E-ticaret seo alanında çok kıymetli olacak modüller ileriki günlerde sitemizde sunulacaktır ve bizi takip edip kendini geliştirmeyi ve kendine özgü açık kaynak kod mimaride e-ticaret sitesi kullanmayı tercih eden kişiler bunun kazancını her yönüyle geri alacaklarına inanmaktayım. E-ticaret sitenizi geliştirmede ve büyütmede sabırlı olunuz. Kullanışlılığa çok önem veriniz. Bilimsel bir bakış açısıyla olaya bakınız. Kullanıcı ile empati kurarak sitenizi şekillendiriniz. Ve son olarak kulanıcıya bilgi verici içerik sunmaya önemle dikkat ediniz. Bilgiye ulaşım yaygınlaştıkça dilde dolaşan marka değerlerinin yerini ürünün kalitesi ve ürün yorumları alacaktır. Kullanıcı ürün yorumlarına çok önem verir. Bunları yerine getirdiğinizde seo sizi en popüler siteler arasına yerleştirecektir. Son olarak ücretli pr back link hizmeti verip sitenize dokunmadan seo hizmeti verenlerdende uzak durunuz. Dürüstlüğü elden hiç bir zaman bırakmayınız. İşte başarı için anahtar sözcükler bunlardır.

Saygılarımla.
30-10-2011 02:04
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
snowbird Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 2,239
Katılım: Jul 2008
Rep Puanı: 23
Mesaj: #3
RE: E-Ticaret Seo
SEO nun önemi tartışılmaz bir hal aldı ve google artık seo yapanları değil, en iyi SEO yapanları ön plana çıkarmaya başlamıştır.

İlk mesajda olduğu gibi

Kod:
http://www.siteniz.com/macally-aluminyum-ipad-standi-gumus-p-16255.html

linki tahmin edeceğiniz üzere ürünün isminden oluşturulmuştur. Peki ismi değiştirilince nolacak (mesela adının sonuna "kampanyalı-ucuz fiyat" ekledik)
Şu hale gelecek URL linki o ürünün.

Kod:
http://www.siteniz.com/macally-aluminyum-ipad-standi-gumus-kampanyali-ucuz-fiyat-p-16255.html

Öte yandan google aynı sitede aynı içerikli, benzer başlıklı sayfaları hiç beğenmez. Nedeni ise robotlarını aslında aynı sayfada olmamıza rağmen farklı URL gibi lanse ettiğimizdendir. Bunu farkedince puanımızı düşürebilecektir.

Demek istediğim
Kod:
http://www.siteniz.com/macally-aluminyum-ipad-standi-gumus-kampanyali-ucuz-fiyat-p-16255.html?currency=EUR
http://www.siteniz.com/macally-aluminyum-ipad-standi-gumus-kampanyali-ucuz-fiyat-p-16255.html?currency=USD
http://www.siteniz.com/macally-aluminyum-ipad-standi-gumus-kampanyali-ucuz-fiyat-p-16255.html?oscID=69023100ab76786ac8
http://www.siteniz.com/macally-aluminyum-ipad-standi-gumus-kampanyali-ucuz-fiyat-p-16255.html?page=1

Örneğin para birimi değiştiğinde URL yukardaki gibi olacak ve sanki yeni bir dinamik sayfa üretilmiş gibi gösterilecektir. Aslında yukarıdaki tüm URL lerde içerik aynıdır. Buda mükerrer içerik penaltı cezasına maruz bırakabilir.

Bu türlü durumlarda google tarafından yaygınlaştırılan ve diğer arama motorları tarafındanda benimsenen canonical link yöntemi kurtarıcı olmaktadır.
Ürünü ilk defa oluşturup yayına aldığımızda ilk ürün URL sini <head> tagı arasında şu şekilde bildiriyoruz ve isim değişsede sonuns ?currency=EUR gibi ek parametrelerde gelse canonical link aynı olrak belirtilmeli ve google da o üründeki pozisyonumuzu koruyarak çoklu içerik indexleme zahmetinden de google 'ı kurtararak artı puan elde ediyoruz.

Kod:
<link rel="canonical" href="http://www.siteniz.com/macally-aluminyum-ipad-standi-gumus-p-16255.html" />


Detay için resmi google blogundan bilgi alınabilir:
http://googlewebmastercentral.blogspot.c...nical.html

Burada da google mühendisinin sunumu var
http://www.mattcutts.com/blog/canonical-link-tag/
30-10-2011 09:02
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
TECHNOLOG Çevrimdışı
Member
***

Mesajlar: 20
Katılım: May 2011
Rep Puanı: 0
Mesaj: #4
RE: E-Ticaret Seo
e-ticaretin olmazsa olmazlarındandır seo. hatta artık tüm sektörler için seo çok büyük önem kazanmıştır. son günlerde öğrendiğim bir ayrıntıyı da paylaşmak isterim google backlink yapanları cezalandırıyor. bunun sebebi işin ticarete dönüşmesi. ama çapraz link değişimi yapılırsa sorun yok.
17-12-2011 17:01
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
snowbird Çevrimdışı
Administrator
*******

Mesajlar: 2,239
Katılım: Jul 2008
Rep Puanı: 23
Mesaj: #5
RE: E-Ticaret Seo
Backlink yapanları cezalandırdığı ile ilgili bir makale veya bir bilgi nereden bulunabilir?
17-12-2011 23:03
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
mute8100 Çevrimdışı
Junior Member
**

Mesajlar: 1
Katılım: May 2012
Rep Puanı: 0
Mesaj: #6
RE: E-Ticaret Seo
seonun önemini herkesin kavraması şsrt yoksa ne pr olur ne trust rank olur nede kazanc olur
15-05-2012 22:08
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
atillaxx Çevrimdışı
Member
***

Mesajlar: 21
Katılım: Mar 2012
Rep Puanı: 0
Mesaj: #7
RE: E-Ticaret Seo
Düzgün hocam,
geçen ay Osc düzgün edition yükleyip, üzerine tüm ürünlerimi yükledim. bir kaç hafta içinde sadece ürün adı aramasında bile 1 ilk sayfada yer alıyordum.

şimdi osc. kaldırıp yerine opencart+deadcow seo kurdum. tüm linkler değişti. aynı aramada sitem hiçbir sayfada görünmüyor. site adı aramasında bile 2. sıraya düştüm Sad

site:siteadresim.com diye arattığımda çalışan linkten, osc.den kalma eski linkler var.

Ne yapmalıyım? lütfen yol gösterin
16-05-2012 21:59
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
narkoz_39 Çevrimdışı
Member
***

Mesajlar: 36
Katılım: Aug 2012
Rep Puanı: 0
Mesaj: #8
RE: E-Ticaret Seo
seo çok önemlı bir kavram..

[url=http://www.frmwrz.org/forum-diger-program-icerikleri-310.html]program[/url]
15-08-2012 23:11
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
damlaofis Çevrimdışı
Member
***

Mesajlar: 16
Katılım: Mar 2013
Rep Puanı: 0
Mesaj: #9
RE: E-Ticaret Seo
hocam emeğinize sağlık. gerçekten çok faydası oldu.siz takip edeceğim. umarım fazla ara vermezsiniz.

[url=http://www.damlaofis.com.tr][b][i]Ofis Mobilyaları[/i][/b][/url] [url=http://www.ucuzofiskoltuklari.com][b][i]Ofis Koltukları[/i][/b][/url] [url=http://www.damlaofis.net][i]Playstation Koltukları[/i][/url]
01-03-2013 22:45
Kullanıcının websitesini ziyaret et Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
Yeni Cevap 


Benzer Konular...
Konu: Yazar Cevaplar: Gösterim: Son Mesaj
  Web siteniz Türk Ticaret Kanuna Uygun m? sosyalmedyaa10 0 1,948 05-11-2012 12:11
Son Mesaj: sosyalmedyaa10

Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi