Yeni Cevap 
 
Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ben mi Piyasaya Karşıyım Yoksa Piyasamı Bana Karşı?
Yazar Mesaj
duzgun Çevrimdışı
Hizmetinizde
*******

Mesajlar: 2,322
Katılım: Jul 2008
Rep Puanı: 17
Mesaj: #1
Ben mi Piyasaya Karşıyım Yoksa Piyasamı Bana Karşı?
Spekülatörler, Bir malı değerinden yüksek göstererek insanların alım yönünde iştahını açarlar.
Buna karşın aynı derecede başka bir malı da satım yönünde boğabilirler. Para Piyasaları spekülasyonla haraket ederler.
Spekülasyonların üreticisi de piyasa aktörleridir. Piyasa aktörleri ülkelerde; Merkez bankaları, Devlet erkanı ve destekçileridir.
Piyasa aktörleri ülke memfaati ve global yönelimler doğrultusunda politika belirlemektedirler.
Global ekonomide söz sahibi olan ülkeler kendi memfaatleri doğrultusunda yönelimler oluşturarak diğer ülkelerin piyasa aktörlerini de yönlendirebilmektedirler.
Zaten spekülasyonla beslenen ekonomiler yönlendirmelere uymak zorunda kalabilir. Bu zorunluğu şu şekilde ifade edebiliriz.

Global ekonomik dengeler şeytan üçgeni gibidir. Parası olan bir grup kişiler, o paraya sahip olmamalıdır. Para onlardan alınarak diğer insanların eline verilmelidir. Bu iş için her türlü hile kullanılabilir. Tabiki bunlar yapılırken ahlaki kurallara uyulmamaktadır.

Emlak spekülasyonlarında ise paranın emlak'a yatırılması, sektörde isdihdam artışı yarattığı için iş hacmi oluşturmakta ve emlak dışında kalan paranın tehdit olarak görülmesidir. Bu nedenle de tehdit olarak görülen paranın eritilmesi yönünde politikalar belirlenmektedir.

Herkezin bildiği bir tabir vardır; "Büyük balık küçük balığı yutar."

Büyük devletler uyguladıkları politikalar ile diğer devletleri spekülasyona teşvik ederler, Devletler kendi içinde spekülasyona sadık olanları rafah içinde yaşatır. sadık olmayanları eritir. Bu süreçte spekülasyon iyi yol katetmiştir. Piyasa aktörleri ekonominin gidişinden memnundur. Çoğunlukta memnundur. Bu memnunlukla refahın daha yükselmesi için bazı adımların atılması gerektiği büyük devletlerce vurgulanır. Her şeyi iyiye giden bir yönelimde bu atılması gereken adımlar da uygulanır. Fakat bu adımlar tehlikelidir. Ama herkez tarafından coşkuyla bu adımlar destelenir(örn:yabancıya toprak satışı). Amaç daha çok zenginlemek, Malının değerini bilmeyenin elinden malını almaktır. Aslında Büyük devletler de diğer devletlere malının değerini bilmeyen gözüyle bakmaktadır. diğer devletlerde kendi içindeki bir gruba böyle bakmaktadır. Bu kural böyle gelip gitmiştir. Büyük balık küçük balığı hileyle, daha çok kazanacaksın diyerek yutar.

Doğrusu dış etkilerle değil kendi kültürü ile ve üretimle büyümek ve serbest piyasaya hiç bir şekilde müdahale etmemektir. Su yolunu bulur. Şer gibi görülen şeyler hayır, hayır gibi görülen şeyler şer olabilir. Bu nedenle tehdit olarak görülen bir varlığın çeşitli entrümanlara girmemesi için piyasa aktörleri toplumu yanıltırlarsa o hayır gibi görülen şey karşılarına şer olarakta gelebilir. Tüm bunların ne olacağını bilinmez yıllar sonra ancak tarih yazar.

"Yukarıda yazılanlarda herhangi bir ülkeden kastedilmemektedir."
"Sadece bilimsel bir hipotezdir. Yatırım tavsiyesi hiç değidir."
18-01-2014 14:54
Bu kullanıcının gönderdiği tüm mesajları bul Bu mesajı alıntı yap
Yeni Cevap 


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi